PARKINSONOVA BOLEST I EMOCIJE

14.12.2022.

KOJI SU NEKI OD EMOCIONALNIH PROBLEMA VEZANIH ZA PARKINSONOVU BOLEST?

Parkinsonova bolest je progresivna, neki od simptoma mogu imati učinak na vaše emocije. Možete iskusiti simptome depresije, probleme s pamćenjem te kognitivne i emocionalne probleme, smetenost i halucinacije.

KOLIKO JE ČESTA DEPRESIJA KOD PARKINSONOVE BOLESTI?

Depresija se javlja češće kod kroničnih bolesti kao što je Parkinsonova bolest. Trećina do gotovo polovine oboljelih može iskusiti depresiju u nekom trenutku tijekom bolesti.

KOJI SU NEKI OD SIMPTOMA DEPRESIJE?

Simptomi depresije mogu proći nezapaženo i netretirano. Trebali biste informirati vaš zdravstveni tim ako osjećate da možda patite od depresije. Neki od simptoma depresije mogu uključivati osjećaj tuge, gubitak interesa, osjećaj bezvrjednosti ili krivnje, umor ili nedostatak energije, promjene apetita, tjelesne težine, promjene raspoloženja ili poremećaje spavanja.

KOJI JE UZROK DEPRESIJE?

Postoji mnogo čimbenika koji se mogu povezati s depresijom poput obiteljske anamneze depresije, visoka životna dob, teške životne situacije ili stres. Parkinsonova bolest uglavnom zahvaća starije dobne skupine koje su osjetljivije na depresiju zbog umirovljenja te gubitka bliskih članova obitelji i prijatelja. Gubitak određenih supstanci kao što je serotonin i norepinefrin iz mozga može igrati ulogu u etiologiji depresije.

KAKO SE NOSITI S DEPRESIJOM?

Ako prolazite kroz teško životno razdoblje, pokušajte se odmaknuti od situacije ako je to moguće. Trebali bi se baviti nečim što volite kako biste se bolje osjećali. Ako stres proizlazi iz trenutne životne situacije, prvo biste se trebali povjeriti drugim osobama o tome. Posebice, trebate smisliti način da umanjite utjecaj situacije na vaš život.
Redovita tjelovježba je izvrstan način borbe protiv depresije, a dodatno će ublažiti i simptome Parkinsonove bolesti. Izbjegavajte alkohol i lijekove koji nisu na recept. Medicinsko liječenje depresije je često dugotrajno. Postoji mnogo lijekova za depresiju te se o tome savjetujte s vašim liječnikom.

KAKO DA SE NOSIM S KOGNITINIM POREMEĆAJEM I POREMEĆAJIMA PAMĆENJA?

Poremećaji pamćenja i kognitivna disfunkcija povezani su s Parkinsonoom bolešću te mogu biti vrlo naporni. Probajte vježbati i planirati unaprijed kako biste smanjili simptome. Ako se morate nečega prisjetiti, probajte se koncentrirati na stvaranje sjećanja, pokušajte vizualizirati svoje sjećanje te ga povezati s nečim važnim za vas. Pokušajte biti opušteni dok se pokušavate prisjetiti nečega jer će vam tako biti lakše prizvati sjećanje.
Ostanite pozitivni. Ako se stalno podsjećate da vam je pamćenje loše, vjerojatnije je da ćete zaboravljati. Bilježnica može biti vrlo korisna. Zapisujte u nju ono što mislite da možete zaboraviti. Za nadolazeće događaje i sastanke koristite kalendar kako biste si pomogli. Drugi korisni savjet je da imate rutinu. Ostavljajte stvari tamo gdje bi trebale biti jer ćete ih tako kasnije lakše naći. Također, trebali bi se savjetovati s vašim liječnikom da li je potrebno uzimati lijekove.

ŠTO DA UČINIM KAKO BIH SE NOSIO SA SMETENOŠĆU I HALUCINACIJAMA?

Neki od lijekova koji se koriste za liječenje Parkinsonove bolesti mogu uzrokovati halucinacije, o tome razgovarajte sa svojim liječnikom kako bi se vaša terapija modificirala da se smanje takvi simptomi.
Vidne halucinacije su češće kada ste u nepoznatom okruženju. Ako ste nedavno imali halucinacije trebate ostati na mjestima na koja ste navikli. Nekada se može raditi samo o sjeni koju ste pogrešno prepoznali kao nešto drugo. Svjetla trebaju biti upaljena kako bi se smanjile sjene. Adekvatni unos tekućine i hrana, poboljšanje noćnog spavanja mogu biti od pomoći.
Skrbnik mora znati da halucinacije oboljelih mogu biti izrazito stvarne oboljelom, ako se pacijent ne može urazumiti, u određenim trenucima je bolje ne osvrtati se na halucinacije, dokle god nisu uznemirujuće. Stoga izbjegavajte previše rasprave. Kako god, ako se pacijent uznemiri ili postane nasilan potrebno je pozvati pomoć te se potruditi da se izbjegne ozbiljna ozljeda. Ako je potrebno pozovite hitnu pomoć.