PARKINSONOVA BOLEST I KONSTIPACIJA

15.12.2022.

Konstipacija je učestali problem ljudi koji boluju od Parkinsonove bolesti, a nastaje kao posljedica usporenja rada crijeva u sklopu Parkinsonove bolesti.
Kod oboljelih rad crijeva se razlikuje od osobe do osobe. Tako će kod nekih određena učestalost pražnjenja crijeva biti normalna, dok će kod drugih biti smatrana kao konstipacija.

KAKO JA MOGU SPRIJEČITI ILI UBLAŽITI KONSTIPACIJU?

A) Redovito vježbanje – jednostavno hodanje 15 minuta dnevno može biti sasvim dovoljno u ublažavanju konstipacije. Postavite si cilj kao npr. hodati ću nekoliko puta dnevno.
B) Zdrava dijeta – prilikom pridržavanja zdrave dijete treba voditi računa o par važnih pravila:
- Potrebno je uzimati obroke u pravilnim razmacima
- Ne smije se preskakati obroke
- Potrebno je imati naviku redovnog pražnjenja crijeva u približno isto vrijeme svaki dan. Preporuča se da to bude oko 30 minuta nakon obroka.
- Uključite vlakna u svoju prehranu koja se nalaze u integralnom kruhu, zobenoj kaši i žitaricama. Voće, riža, povrće, ječam i tjestenina su također dobar izvor vlakana.
Važno je znati te obratiti pažnju da mekinje i pšenične klice mogu ometati metabolizam levodope. Oni koji uzimaju kombinaciju levodope, kao što je Sinemet (levodopa/karbidopa), ne moraju se brinuti.
C) Tekućina – potrebno je povećati unos tekućine. Preporuča se uzimanje 4 do 8 čaša vode dnevno. Vrlo koristan može biti čaj od sene i sok od šljive. Vrući napitci imaju laksativni učinak, ali su najučinkovitiji ako se uzimaju ujutro.

KOJI LIJEK TREBAM UZETI ZA OLAKŠANJE KONSTIPACIJE?

Psyllium ili indijski trputac djeluje kao laksativ jer povećava obujam stolice, poboljšava pokrete crijeva. Uzimanje u prevelikoj količini može uzrokovati proljev.
Dokuzat koji se može uzimati dva puta dnevno, djeluje tako da razmekšaa stolicu te uzrokuje pravilne pokrete crijeva. Druge vrste preparata uključuju laktulozu (Duphalac sirup, Portalak sirup) ili glicerin supozitorij (Prolax).
U slučaju dugotrajne konstipacije može biti potreban klistir. Klistir brzo djeluje te uzrokuje višestruke pokrete crijeva. Preporuča se napraviti klistir tijekom jutra da se izbjegnu pokreti crijeva tijekom noći.
U slučaju potrebe može se koristiti više metoda istodobno. Prilikom kupnje laksativa potrebno se konzultirati s ljekarnikom o izboru koji je najbolji za vas.
U slučaju da ništa ne djeluje ili imate još neke druge bolesti posavjetujte se sa svojim liječnikom.

KOJI SU MOGUĆI UZROCI KONSTIPACIJE?

Parkinsonova bolest ne mora biti jedini razlog za konstipaciju, postoje brojni drugi uzroci, kao npr.
1. nedostatak fizičke aktivnosti
2. nedostatak vlakana u hrani
3. neki lijekovi
4. hipotireoidizam
5. nedovoljan unos tekućine
6. karcinom
7. bubrežno zatajenje