PARKINSONOVA BOLEST I POREMEĆAJI SPAVANJA

14.12.2022.

Poremećaji spavanja nisu rijetkost kod Parkinsonove bolesti. Pacijenti s Parkinsonovom bolešću mogu imati poteškoća s uspavljivanjem prilikom odlaska na spavanje ili se mogu učestalo buditi tijekom noći uz poteškoće ponovnog uspavljivanja. Loše spavanje tijekom noći ne uzrokuje samo neprestanu dnevnu pospanost nego i utječe na svakodnevno funkcioniranje.
S druge strane, dobar san tijekom noći omogućuje da se pacijenti bolje nose sa simptomima Parkinsonove bolesti. Neki pacijenti primjećuju poboljšanje simptoma nakon kvalitetnog noćnog spavanja.

ŠTO UZROKUJE POREMEĆAJE SPAVANJA?

Osim osnovne bolesti poremećaje spavanja mogu uzrokovati:
1. Bolesti spavanja („sleep apnea“)
2. Depresija
3. Pretjerano dnevno spavanje
4. Tjeskoba
5. Pretjerana upotreba kofeina i nikotina
6. Neke vrste lijekova
Selegilin, lijek koji se koristi u liječenju Parkinsonove bolesti može djelovati kao stimulans i uzrokovati poteškoće uspavljivanja, pogotovo ako se uzme navečer. Iz tih razloga, zadnja doza lijeka mora se uzeti rano poslijepodne.

KAKO JA MOGU ODREDITI UZROK MOJIH PROBLEMA SA SPAVANJEM?

U pokušaju da se odredi uzrok problema sa spavanjem, potrebno je utvrditi koja je vaša rutina spavanja. Posebnu pozornost treba obratiti na vrijeme usnivanja. Da li zaspete u društvu drugih ljudi, uz televiziju, prije ili tijekom svog ručka, vozeći automobil ili dok čitate? Druga važna stvar koju trebate zabilježiti je koliko spavate i kakva je kvaliteta vašeg sna preko noći. To uključuje vrijeme kada idete spavati, vrijeme kada se ujutro probudite, koliko vam treba prije nego padnete u san, koliko ste sati spavali, da li ste uzeli nešto za spavanje te koliko se često dižete tijekom noći. Posebno je važno zabilježiti koliko se puta dižete radi mokrenja. Nakon što ste to učinili posavjetujte se sa svojim liječnikom.

PRAVILA HIGIJENE SPAVANJA

1. Regulirajte ciklus budnosti i spavanja
2. Odlazite u krevet te se budite u određeno vrijeme, čak i za vikend
3. Regulirajte količinu sna tijekom noći
4. Svakodnevno vježbajte, ali ne kasno navečer
5. Spavajte u mirnom okruženju
6. Izbjegavajte alkohol
7. Izbjegavajte kofeinska pića kasno navečer
8. Radite ono što vas opušta prije spavanja
Zdrava dijeta i zdrava tjelesna težina još su jedan čimbenik koji može pomoći dobrom spavanju. Na spavanje se ne smije ići gladan ili nakon obilnog obroka te se ne smije uzimati tekućina prije spavanja kako bi se izbjeglo dizanje radi mokrenja tijekom noći.

KOJU STRATEGIJU ZA DOBRO SPAVANJE TREBAM KORISTITI?

Tijekom poslijepodneva kratko odrijemajte, ali ne duže od jedan sat jer će previše drijemanja utjecati na noćni san.
Osigurajte miran i ugodan prostor u spavaćoj sobi. Koristite krevet u sobi samo za spavanje i izbjegavajte čitanje u krevetu. Koristite tvrd madrac i mekan jastuk koji se mogu lako prilagoditi. Odjeća za spavanje treba biti ugodna i široka, Spavajte u položaju koji je vama najugodniji. Razmislite o odvojenom krevetu ako zbog partnera ne možete dobro spavati.