PARKINSONOVA BOLEST I PREVENCIJA PADOVA

12.12.2022.

KAKO SU PADOVI POVEZANI S PARKINSONOVOM BOLEŠĆU?

Oko 2/3 pacijenata s Parkinsonovom bolešću susreće se s padovima. Poremećena ravnoteža, pognuto držanje, «freezing», slab vid te simptomi kao mišićna slabost pogoduju učestalim padovima. Drugi uzrok padova mogu biti lijekovi kao što su antidepresivi, lijekovi za spavanje te antihipertenzivi.

KOJE SU POSLJEDICE PADOVA?

Ozljede kao što su modrice, porezotine, prijelomi kostiju i potres mozga mogu nastati kao posljedica pada. Ozljede ne samo što utječu na zbrinjavanje Parkinsonove bolesti nego uzrokuju i smanjenje samostalnosti pacijenta, što u konačnici dovodi do gubitka samopouzdanja i depresije.

KAKO MOGU SPRIJEČITI PADOVE KOD KUĆE?

Da bi se spriječili padovi, potrebno je osigurati sigurnu okolinu vlastitog doma. Boravište mora biti dovoljno osvjetljeno da omogućuje lako kretanje tijekom noći. Može se postaviti noćno osvjetljenje koje će omogućiti siguran odlazak do kupaonice tijekom noći.
Grube prostirke koje imate moraju biti zamjenjene glatkim ili premještene da se izbjegnu neravnine na podu. Može se staviti veliki tepih kako bi se ublažio pad ako se dogodi. Ako imate pločice, nemojte ih laštiti. Također, na podu ne smiju biti predmeti na koje se možete spotaknuti. Naravno, treba paziti i da kućni ljubimcine ne leže na podu kako se ne biste spotaknuli. Ako živite u kući trebate paziti da su vaši hodnici i stubište dobro održavani.
Namještaj u kući mora biti dovoljno čvrst kako bi podnio vašu težinu, tako da vam može biti oslonac ako izgubite ravnotežu. Dodatno, izbjegavajte namještaj sa staklom kako se ne biste ozbiljno ozljedili. Namještaj se ne smije često premještati. Na taj način, biti ćete dobro upoznati sa svojom okolinom te ćete lako pronaći oslonac u slučaju potrebe za hitnom reakcijom.
Trebate razmisliti o postavljanju ručki za pridržavanje u hodnicima i u kupaonici. Ručke s obje strane su također korisne i na stubištu. Dodatno, možete obilježiti početak i kraj stepenica bojom. U domovima s više etaža, na svakoj etaži trebate imati telefon. Bežični telefon također može biti od velike pomoći za vas. Ne zaključavajte vrata kupaonice. Neklizajuća kada, klupica u kadi, tuširanje, spremanje i svlačenje u sjedećem položaju, neklizajuće podloge također su vrlo učinkovite te se mogu staviti unutar kade ili tuš kabine.
Dodatno, «Procjena sigurnosti doma» od strane okupacijskog terapeuta može vas dodatno uputiti kako biste svoj dom učinili još sigurnijim.

KAKO MOGU POBOLJŠATI RAVNOTEŽU?

Održavanjem dobre ravnoteže, možete spriječiti padove. Morate paziti da su vam cipele održavane i udobne. Cipele moraju biti dobra potpora stajanju te biti odgovarajućeg broja. Izbjegavajte visoke pete. Kada hodate, morate izbjegavati raditi više stvari istovremeno. Kada bolujete od Parkinsonove bolesti, vaši automatski refleksi su smanjeni. Zbog toga ste pod povećanim rizikom od gubitka ravnoteže ako pokušavate raditi više stvari odjednom.
Neka vam jedna ruka uvijek bude slobodna. To će vam omogućiti da brzo pronađete oslonac. U sklopu toga, izbjegavajte nositi namirnice u obje ruke, a ako stojite mirno, pokušajte držati vaša stopala u širini s ramenima, tj. odvojena. Kada su stopala blizu jedno drugom laše ćete izgubiti ravnotežu i pasti. Držite svoje vanjske prilaze čistima i bez snijega.

ŠTO AKO PADNEM?

Trebate držati telefon i alarm blizu poda ili nositi ogrlicu s alarmom koji obavještava hitnu pomoć. To će vam olakšati da pozovete pomoć ako vas pad onesposobi da dosegnete viša mjesta. Ako je pomoć u dosegu vašeg zazivanja, razmislite o nošenju zviždaljke. Također, možete nekoga zaposliti ili se dogovoriti s obitelji da vas jednom dnevno netko posjeti te provjeri da li trebate pomoć. Ako padnete kada ste sami, slijedite sljedeće korake kako biste se vratili u uspravan položaj:
1. Lezite na leđa.
2. Zanjišite se u jednu stranu.
3. Koristite ruke kako biste se digli u sjedeću poziciju.
4. Polagano pužite do najbližeg predmeta koji može podnijeti vašu težinu.
5. Primite se rukama za sjedalo od namještaja ili stolice te razdvojite ruke.
6. Podignite stabilniju nogu tako da vam koljeno bude blizu prsa.
7. Odgurnite se nogama i rukama kako biste se podigli u uspravan položaj.