PARKINSONOVA BOLEST I SEKSUALNA DISFUNKCIJA

14.12.2022.

KAKO JE SEKSUALNA DISFUNKCIJA POVEZANA S PARKINSONOVOM BOLEŠĆU?

Seksualna disfunkcija se pojavljuje kod mnogih pojedinaca s Parkinsonovom bolešću. Kako osoba stari, seksualna funkcija se smanjuje, ali ako osoba boluje od Parkinsonove bolesti, seksualna funkcija se smanjuje puno brže. Uglavnom, kod oboljelih je smanjen seksualni nagon. Za muškarce najčešći je problem postići i održati erekciju. Žene mogu iskusiti smanjeni libido. Brojni čimbenici, kao što je autonomna disfunkcija, tjeskoba, depresija i urinarna inkontinencija, mogu biti odgovorni za takvo stanje.
Neki simptomi Parkinsonove bolesti, kao što je usporenje pokreta, umor i tremor, izravno utječu na spolnu aktivnost. Obzirom da bolest zahvaća motoriku, teško je ostati spolno aktivan. Parovi možda neće moći spavati zajedno ukoliko je bolest uznapredovala. Seksualna disfunkcija također može nastupiti zbog promjene uloga u partnerskom odnosu. Kako Parkinsonova bolest napreduje, partner može postati skrbnik oboljelog. Ponekad takvi veliki zahtjevi i prilagodbe narušavaju partnerski odnos.
Druga koegzistirajuća oboljenja kao što je dijabetes, također mogu narušiti seksualnu funkciju. Dodatno, lijekovi koji se koriste za liječenje visokog krvnog tlaka te neka druga medicinska stanja također mogu utjecati na seksualnu funkciju.

KAKO SE LIJEČI SEKSUALNA DISFUNKCIJA?

Seksualna disfunkcija je kao i svaki drugi zdravstveni problem. Raspravite o tom problemu sa svojim zdravstvenim timom kako bi oni mogli poduzeti potrebne korake u liječenju. Kako god, ponekad je ljudima teško otvoreno pričati o tom problemu.
Možda ćete biti upućeni urologu za daljnji pristup seksualnoj disfunkciji. Urolog može isključiti druge uzroke erektilne disfunkcije kao što su problemi s prostatom, dijabetes ili depresija. Urolog će također pregledati sve lijekove koje uzimate kao što su beta blokatori i antidepresivi koji mogu uzrokovati seksualnu disfunkciju.

NEFARMAKOLOŠKE MJERE:

1. Održavanje redovne spolne aktivnosti može pomoći u povećanju seksualnog nagona (libida) te u održavanju bliskih veza s partnerom. Ako je spolna aktivnost rijetka, vaš interes može opadati što će dovesti do osjećaja neugode u odnosu s partnerom.
2. Osigurajte opuštajuću okolinu tijekom spolnog odnosa.
3. Savjetujte se o spolnom životu sa stručnjakom.
4. Korištenje seksualnih pomagala može pomoći.
5. Održavanje intimnosti s partnerom ne znači isključivo imati spolni odnos. Istraživanje drugih metoda kao što su lijepe geste, zagrljaji, poljupci mogu mnogo pomoći u održavanju čvrste veze.

FARMAKOLOŠKO LIJEČENJE:

1. Lijekovi koji se koriste u liječenju Parkinsonove bolesti (pramipeksol, ropinarol, apomorfin) mogu pomoći u poboljšanju spolnog nagona.
2. Depresija može biti uzrok seksualne disfunkcije, ako je to razlog treba je liječiti. Treba obratiti pozornost da neki antidepresivi imaju za nuspojavu seksualnu disfunkciju.
3. Lijekovi kao Sildenafil ili Viagra, Vardenafil, Tedafil, Yohimbine, Alprostadil, kirurški implantanti mogu mnogo pomoći, ali moraju biti pod kontrolom vašeg liječnika. Neki od ovih lijekova mogu imati ozbiljne nuspojave kao što je glavobolja, crvenilo lica, gastritis, zamagljen vid, pojačana osjetljivost na svjetlo te jaki pad krvnog tlaka.
Ako oralni lijekovi ne pomažu, mogu se koristiti lijekovi koji se mogu injicirati u penis te određeni uređaji koji povećavaju dotok krvi u penis. Dopaminski agonisti u određenim situacijama mogu dovesti do kompulzivne hiperseksualnosti. U tom slučaju, morate obavjestiti svog liječnika, kako bi se korigirala terapija.

KOJE SU NEKE OD SUGESTIJA ZA POBOLJŠANJE SEKSUALNOG ŽIVOTA?

Ako uzimate dodatne lijekove uz antiparkinsonike, savjetujte se s vašim liječnikom kako biste bili sigurni da ti lijekovi nemaju poremećaj seksualne funkcije kao nuspojavu. Starije žene mogu osjetiti i posljedice menopauze na seksualnu funkciju, što se također mora uzeti u obzir kao uzrok smanjene seksualne funkcije.