PARKINSONOVA BOLEST I SKRBNIŠTVO

14.12.2022.

Ako znate nekoga tko boluje od Parkinsonove bolesti, a vi mu želite pomoći, postoji mnogo stvari koje možete učiniti kako biste mu olakšali život.
Biti skrbnik osobi s Parkinsonovom bolešću je veliki izazov. Morate promijeniti svoj životni stil kako biste se mogli prilagoditi potrebama oboljelog. Kako bolest napreduje, povećati će se potreba za vašom pomoći.

ŠTO UKLJUČUJE SKRBNIŠTVO?

Potpora oboljelim od Parkinsonove bolesti u savladavanju svakodnevnih potreba zahtjeva ohrabrenje i snagu. Oboljele osobe trebaju tvoju potporu kako bi mogli što samostalnije živjeti. Iako nema lijeka za Parkinsonovu bolest, simptomi se mogu učinkovito kontrolirati kako bi se oboljelim osobama omogućio ispunjen život.

ŠTO TREBAM UČINITI U POČETKU?

U ranoj fazi bolesti vaša emocionalna potpora i ohrabrenje mogu biti jedino što je potrebno. No, kako bolest napreduje vaša fizička potpora će biti neophodna kako bi se oboljeloj osobi omogućilo što bolje nošenje sa vlastitim stanjem i ograničenjima.

KAKO MOGU POMOĆI ZDRAVSTVENOM TIMU?

Tako što ćete ima omogućiti potrebne iformacije o pacijentu te održavati kontakt sa svakim članom tima. Kao skrbnik, vi ste most između pacijenta i tima. Jedino vi možete primijetiti kako pacijent funkcionira na svakodnevnoj bazi. Vaša neprestana komunikacija je osnovni izvor informacija za zdravstveni tim o stanju pacijenta te o tome što je potrebno sljedeće učiniti kako bi se poboljšala kvaliteta života pacijentu.

TREBAM LI POMOĆI OKO UZIMANJA LIJEKOVA?

Da, skrbnik je izuzetno bitan u osiguravanju redovitog dnevnog uzimanja lijekova pacijenta. Možete pomoći praćenjem o učinkovitosti lijekova i pojavi nuspojava. Suradljivost s pacijentom može biti otežana, ponekad je izostanak terapijskog učinka posljedica neuzimanja lijekova kako je preporučeno. I kao skrbnik možda ćete morati biti taj koji će se brinuti da pacijent ne zaboravi i redovno uzima svoje lijekove.

NA ŠTO TREBAM OBRATITI POZORNOST?

Morate uočiti promjene ponašanja koje mogu ukazivati na depresiju kao što je socijalna izolacija i tjeskoba. U tom slučaju, morate biti suosjećajni i pružiti potporu. Pokušajte sudjelovati u više socijalnih aktivnost s pacijentom te zatražite pomoć ako je potrebna.

PONEKAD OSJEĆAM KAKO TO VIŠE NE MOGU RADITI?

Biti skrbnik može biti sve veći izazov kako bolest napreduje. Pacijenti s Parkinsonovom bolešću mogu imati problema s pamćenjem, kognitivnim funkcioniranjem, depresijom, tjeskobom i halucinacijama, osobito kako bolest napreduje. Povremeno si uzmite odmor. Bez obzira koliko ste predani, trebate si uzeti vremena da „napunite svoje baterije“. Prihvatite pomoć te podjelite zadatke ljudima koji su voljni pomoći. Ako se osjećate loše povjerite se ljudima kojima možete vjerovati, pričajte o svojim osjećajima i potražite pomoć.

KAKO SEBI MOGU OLAKŠATI ŽIVOT?

Potražite u svojoj zajednici:
1. Centre za skrb o odraslima
2. Program skrbi u zajednici
3. Dostavu obroka
4. Kratkoročne rehabilitacijske programe